„… s amit tőlem számos tanú jelenlétében hallottál, azt közöld megbízható emberekkel, akik alkalmasak rá, hogy másokat tanítsanak.” (2Tim 2,2)

„Aki szeret engem, az megtartja tanításomat…” (Jn 14,23)

„A tanítást váltsátok tettekre, ne csak hallgassátok, mert különben magatokat csaljátok meg!” (Jak 1,22)

Teremtésvédő óvoda/iskola felhívás

„Közös otthonunk, a teremtett világ megóvása korunk egyik legégetőbb kihívása, ugyanakkor lelkiismereti kötelességünk is a jövendő nemzedékekkel és a világot gyönyörűnek megalkotó Teremtő Istennel szemben is. Közös otthonunk, a Föld megóvása keresztény hitünk és életmódunk lényeges, kihagyhatatlan része.” (Laudato si’, 217)

„Isten ránk, az emberre bízta ezt a gyönyörű teremtett világot, hogy megőrizzük és műveljük.” (Ter 2,15)

Iskoláinkban, óvodáinkban, ahol a tanárok és a diákok a mindennapjaikat töltik, szoros együttműködésben a szülőkkel, szemléletformálásra és egyben életvitelszerű teremtéstudatosságra van lehetőség.

A Katolikus Pedagógiai Intézet és az MKPK Caritas is Veritate bizottsága közös felhívásaként, arra kérik a katolikus óvodákat, iskolákat, és kollégiumokat, hogy induljanak el ezen az úton, erősítsék ezt a lelkületet, tudatosságot és a belőle fakadó életmódbeli döntéseket az intézményeik életében!

Alapelvek

  1. Legyen lényegi része mind elméleti, mind gyakorlati szinten minden egyházi iskolánk, óvodáink, kollégiumaink életének a teremtett világ védelme!
  2. A szülők, a tanárok és a diákok az ökológiai megtérés különböző fokain állnak. Engedjünk mindenkit egy magasabb fokozatra lépni, együtt haladjunk előre!
  3. Segítenek a teremtésvédelmi ünnepek, imák, alkalmak, kirándulások, zarándoklatok. Ezek igazán akkor értékesek, ha új elhatározásokat, életmódváltást szülnek.
  4. Az egyes intézmények segítsék egymást, osszák meg új életvitelük praktikáit a többiekkel, akik el sem tudják képzelni a változásokat bizonyos területeken!

Teremtésvédő Iskolák/ Óvodák

2024 októberében elindult a Teremtésvédő Iskola/Óvoda mozgalom. Ezt a címet a megszerzés után három évig használhatják azok az intézmények, akik a fent jelzett lelkiség mentén a gyakorlatba is átültetik a teremtésvédelem egyes elemeit.

A cím megszerzéséhez a Laudato Si Mozgalom, a témakör vatikáni szervezetének hét irányelve közül legalább három területen, legalább hat szabadon választott elem teljesítését kell az intézménynek igazolnia. Kötelezően választható témakör: Ökológiai lelkiség (6.).

A teljesítést a KaPI-nak küldött Google űrlapon lehet jelezni, amit a KaPI szakemberei és a terület egyházmegyei teremtésvédelmi referense bírál el.

https://forms.gle/94prtemNayYQ79CJA 

Beküldési határidő: 2025. március 28. A díjakat első alkalommal 2025. május 16-án, a szentévi Teremtésvédelmi Napon adják át.

Tegyünk meg mindent, ami rajtunk áll, ami a mi felelősségünk, hogy megóvhassuk Isten gyönyörű teremtett világát, hogy egy élhető és szép bolygót hagyhassunk a következő nemzedékekre!

További részletek az alábbi oldalon

 

Klebelsberg Kuno Emlékverseny

Klebelsberg Kuno születésének 150. évfordulója alkalmából az Országgyűlés a 2025-ös évet Klebelsberg Kuno-emlékévvé nyilvánította. A Klebelsberg Központ, a Szegedi...

11. Nemzetközi Gyermekkönyv Nap – feladatok

Áldott húsvéti ünnepeket kíván a Szeged-Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézete!

125 éve született Fekete István – A bereki ember – Szépkiejtési verseny

Fekete István író születésének 125. évfordulója alkalmából a Szeged-Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézete szépkiejtési versenyt rendezett az általános...

KETT pedagógia – bemutató foglalkozás

A Szeged‒Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézete és a hódmezővásárhelyi Kertvárosi Katolikus Óvoda a KETT pedagógia iránt érdeklődő óvodapedagógusok...

Szépkiejtési verseny – Versenyfelhívás

A Szeged-Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézete Fekete István író születésének 125. évfordulójára szépkiejtési versenyt hirdet.